Την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2019 στις 7.00 μ.μ. παρουσία του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων, Συντονιστών εκπαιδευτικού έργου του νομού μας, εκπροσώπων της Δημοτικής Αρχής, εκπαιδευτικών, γονέων, μαθητών και φίλων, προβλήθηκε στην αίθουσα Κωνσταντίνου Τουλούπη το αποτέλεσμα της 7μηνης εργασίας της κινηματογραφικής ομάδας του Σχολείου μας. Στους μαθητές δόθηκαν αναμνηστικά DVDs με τις ταινίες και υλικό από τα γυρίσματα.

Η κινηματογραφική ομάδα ΤΡΙσδιάσταΤΟ του 3ου Γυμνασίου Σύρου δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 2018 και αποτελείται από 23 μαθητές της Β΄τάξης (Αραμπατζόγλου Μαίρη, Βουτσίνος Αντώνης, Γιαννίρης Σωτήρης, Γκέλιας Άγγελος, Δαλεζίου Στεφανία, Δεμέστιχα Ειρήνη, Καλιακάτσος Αδριανός, Κάμπαξη Μαυρικάκη Άρτεμις, Κοντορουχά Εύα, Κουντούρη Αγγελική, Λεκάκη Νάντια, Λούβαρη Άννα, Μακρυωνίτη Μπέτυ, Μάρα Εριέτα, Μαραντζίδου Δήμητρα, Μαυρικάκης Στέλιος, Μώτου Λένα, Παπαγεωργίου Μάριος,  Ρηγούτσου Ανδριάνα, Ροκάι Χριστίνα, Ρούσσου Ελένη, Τατάκου Βουτσίνου Χαρά, Τσαμπακούρη Αριστέα) και 5 συντονιστές εκπαιδευτικούς (Ευωδιάς Κων/νος, Καραγιάννη Ελένη, Κοντέλλη Μπαχνά Βασιλεία, Ψιλοπούλου Αγγελική, Ωρολογά Άννα). Από τις 2 ταινίες που παρήχθησαν η πρώτη είναι μυθοπλασίας με τίτλο «Το Μυστικό της Θάλασσας»,

εμπνευσμένη από το ομότιτλο παραμύθι του Κώστα Μάγου και το διήγημα «Θάλασσα» από τα Λόγια της Πλώρης του Ανδρέα Καρκαβίτσα. Η δεύτερη, το ντοκιμαντέρ «Μικροί Ναυτίλοι» (https://drive.google.com/open?id=1kEixL0lkns_IZ48IcbNW_NJDFiBzQhmC ) . Και οι δύο ταινίες πραγματεύονται τη σχέση των νησιωτών με τη θάλασσα. Χρησιμοποιήθηκαν συνεντεύξεις από ανθρώπους που ζουν και δραστηριοποιούνται στα Σύρο και σχετίζονται ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά με τη θάλασσα (Αρτέμης (ψαράς)Ρενάτα Βασάλου (σπουδάστρια Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Σύρου), Αντώνης Βουτσίνος (ιστιοπλόος), Βαγγέλης Δεμέστιχας (δύτης – δικηγόρος), Αρχοντής Δικαιοφύλαξ (πλοίαρχος εμπορικού ναυτικού), Χριστίνα Δρακάκη (ναυπηγός – μηχανολόγος μηχανικός – εκπαιδευτικός Ναυτικού ΕΠΑ.Λ. Σύρου), Σοφία Εξιλζέ (σπουδάστρια Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Σύρου), Μανώλης Ζώρζος (συνταξιούχος πλοίαρχος – ερασιτέχνης καραβομαραγκός), Βαγγέλης Κουμπής (πλοίαρχος – εκπαιδευτικός Ναυτικού ΕΠΑ.Λ. Σύρου), Βαγγέλης Κουτσούκος (σπουδαστής Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Σύρου), Μάκης Μαυρίκος (καραβομαραγκός), Ιάκωβος Μουζάκης (πλοίαρχος ? εκπαιδευτικός Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Σύρου), Αλέξης Ξηραδάκης (ιστιοπλόος, Καθηγητής ιστιοπλοΐας) καθώς και από τον  Κώστα Μάγο (συγγραφέας – επίκουρος καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας).

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί θα βρείτε ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε σε τοπική εφημερίδα για την ομάδα και τη δουλειά της. https://www.koinignomi.gr/news/politismos/kinimatografos/2019/05/28/dynamiko-xekinima-tis-kinimatografikis-omadas-trisdiastato.html

Οι ταινίες θα λάβουν μέρος στο διαγωνιστικό τμήμα του 5ου Φεστιβάλ Ομίλου Σινε Εκπαίδευσης Ρόδου και του 7ου Φεστιβάλ Βορείου και Νοτίου Αιγαίου cineμάθεια που διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου. Καλή Επιτυχία!